Antagningstester till nya elitklasser

Utbildningsminister Jan Björklund presenterade på måndagen en reform för högpresenterande elever på högstadiet. Orsakerna till förslaget är två:
– För det första ska alla elever få utvecklas i sin egen takt. För det andra har Sverige halkat efter i internationella jämförelser och det är de högpresterande eleverna som tappat mest i resultat, säger Jan Björklund.

Spetsutbildningarna på högstadiet ska vara inom de teoretiska ämnena, precis som i gymnasieskolan. Eleverna kommer att få gå igenom antagningstester och utbildningarna ska vara riksrekryterande.
– Närhetsprincipen kommer inte att gälla. Det är elevens fallenhet som ska styra, säger Björklund som är rädd för en social snedrekrytering när föräldrar anmäler sina barn och pratar in dem på vissa skolor.
Den nya satsningen ska inte kosta något. Utbildningsministern menar att det inte kommer att behövas och att regeringen däremot fortsätter sin satsning på svaga elever.
En spetsutbildning ska innehålla särskild fördjupning och breddning inom det aktuella ämnet, till exempel kan eleverna ges möjlighet att redan i grundskolan läsa gymnasiekurser och få betyg på dem.
Det ska inte finnas någon begränsning för hur långt eleverna ska kunna läsa. På gymnasiet ska dessa elever kunna läsa vidare på högskolenivå.
Förslaget innebär att tio klasser, med maximalt 30 elever vardera, ska kunna bli spetsutbildningar från och med höstterminen 2012. Målet är 30 klasser. Hälften av utbildningarna ska vara inriktade mot matematik och NO-ämnen, hälften mot SO-ämnen eller humanistiska ämnen. Både offentliga skolor och fristående skolor ska kunna delta.
Skolor ska ansöka hos Skolverket om att få bedriva utbildningarna, ansökningarna ska behandlas under 2011 och höstterminen 2012 ska de första klasserna starta. Regeringsbeslut är att vänta under hösten.

Jane af Sandeberg

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.

Tufft matteprojekt sneglar på idrotten

arrow Intervju Läraren Gunnar Sjöberg är en av de drivande bakom projektet Umematte.

"Stora skillnader på matematiskt lärande"

arrow Matematikbiennalen Mike Askew berättar om sin syn på det matematiska lärandet.

De för samman Sveriges vägledare på Facebook

arrow Inspiration Ett samtal mellan sju personer födde en idé. Nu har Facebook-gruppen 450 medlemmar.

De vill försvara det svenska språket

arrow Efter jobbet Det började som en privat hemsida - men med ett stort intresse växte Språkförsvaret till ett nätverk.

"Undervisar i det ämne jag själv briljerade i"

arrow Krönika Sara Lövestam skriver om ångesten hon förknippar med idrottslektionerna.

Skolvärlden.se
RSS RSS Facebook Twitter Youtube

Annons

Våldet ökar bland tjejer

arrow Ungdomsvåld Unga tjejer förekommer allt oftare i brottsstatistiken. Både som offer och som förövare. (Kommentarer: 1)

Vill ha fler yrkesutbildningar

arrow Partiledardebatt Euron var huvudpunkten i Jan Björklunds anförande i partiledardebatten, men han berörde också skolan. (Kommentarer: 0)

Koll på lärare i kultur?

arrow Quiz Testa dina kunskaper eller utmana släktingarna i Skolvärldens frågesport! (Kommentarer: 0)

"Har stor påverkan"

arrow Medias makt Fotografen Bingo Rimér vill införa mediekunskap på schemat. (Kommentarer: 5)

Ställer upp till omval

arrow Lärarnas Riksförbund "Jag har i dag bestämt mig för att tacka ja till att nomineras", säger Metta Fjelkner, ordförande i Lärarnas Riksförbund. (Kommentarer: 10)

Han tar hjälp av Timbuktu

arrow Undervisning Läraren Fredrik Jarny använder musiker som Ebba Grön och Timbuktu i klassrummet. (Kommentarer: 0)

Hjärnforskning + pedagogik = sant

arrow Forskning Skapa en ny vetenskap om lärandet. Det tycker Torkel Klingberg, professor i kognitiv neurovetenskap. (Kommentarer: 1)

Skolvärlden.se vinner pris

arrow Tävling Skolvärlden.se tilldelas Journalistikpriset i tävlingen Svenska Webbpriset 2011. (Kommentarer: 4)

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

arrow Håll dig uppdaterad Prenumerera, så får du det senaste och mest angelägna från Skolvärlden.se i inkorgen varannan vecka. (Kommentarer: 0)

Lärarcoacher får 5 000 mer

arrow Nyheter Sollentuna Kommun har gett klartecken för att börja rekrytera till de nya karriärstjänsterna. (Kommentarer: 0)

Skolverkets egen utredning sågas: "Det kan vara jäv"

arrow Nyheter Soppan kring lärarlegitimationerna fortsätter. Professor: "Problemet här är framför allt frågan om opartiskhet." (Kommentarer: 1)

Lärarstudenterna i debattartikel: "Gör om läxan, regeringen"

arrow Nyheter I en debattartikel kritiserar företrädare för lärarstudenterna regeringen för hur man genomfört förra årets reformer. (Kommentarer: 0)

Ansökningar om friskola har halverats: "Jag är förvånad"

arrow Nyheter Preliminär statistik från Skolinspektionen visar på en dramatisk minskning av ansökningar för att starta friskola. (Kommentarer: 0)

Mobbningssamtalen ökar - nu kritiserar Bris skolornas jobb

arrow Nyheter Fler barn hörde av sig till Bris om mobbning under 2011. "Jag tror att det är för att inte skolan har lyckats stoppa mobbningen." (Kommentarer: 0)

Läget stabilt för knivskurna flickan - skolan öppen igen

arrow Nyheter Flickan har opererats och inga känsliga organ är skadade. Skolan försöker så snabbt som möjligt få in eleverna i de vanliga rutinerna. (Kommentarer: 0)

SKL:s Ingela Gardner Sundström får ny kritik för jävsituation

arrow Nyheter Samtidigt som hon ska förhandla mot lärarförbunden så driver Ingela Gardner Sundström en egen friskola. (Kommentarer: 6)
Debatt

"Passa oss så vi inte slänger ut barnet med badvattnet"

arrow Friskoledebatten Tina Acketoft (FP) skriver om friskolan och varför hon tycker den borde finnas kvar. (Kommentarer: 16)

Elevprotest mot vikariebristen

arrow Nyheter Skolorna i Västerås har svårt att få in vikarier via kommunala poolen Bemanningstjänst. (Kommentarer: 1)
Lärarrummet

Tre generationer - ett yrke

arrow Lärarrummet Läraryrket har gått i arv i familjen. Emma Berglund har gått i mamma Kristina och mormor Anna-Lisas fotspår. (Kommentarer: 0)

Regeringen har utsett ledamöter till lärarnas ansvarsnämnd

arrow Nyheter Uppdraget gäller från 1 februari till den 31 januari 2015. Här är namnen på alla ledamöter och ersättare. (Kommentarer: 0)

MP vill täppa igen kryphål: "Man får inte missbruka friskolorna"

arrow Friskolor Miljöpartiet har presenterat förslag på åtgärder för att reglera förskoleverksamheten. (Kommentarer: 0)

Han rasar mot surfplattorna - får mothugg från oppositionen

arrow Nyheter Utbildningsminister Jan Björklund är upprörd över projektet med läsplattor i Sollentuna. Nu får han mothugg från oppositionen. (Kommentarer: 10)

Workshops ska hjälpa lärare lära ut demokrati i skolan

arrow Nyheter Ett metodpaket från Forum för levande historia presenterades på tisdagen. Det är en del i regeringens arbete mot våldsbejakande extremism. (Kommentarer: 0)

Regeringens förslag: Färre skolor ska ta emot fler lärarstudenter

arrow Nyheter Regeringen hoppas bilda en stabil och erfaren handledarkår. Jan Björklund: "Dessutom blir det en karriärmöjlighet för duktiga lärare." (Kommentarer: 5)

Svenskt näringsliv vill skapa en privat utbildning för elitlärare

arrow Nyheter Eva Nisser har fått i uppdrag att utreda en möjlig utbildning. Metta Fjelkner: "Redan idag finns det fler platser än studenter." (Kommentarer: 1)

"Att lärare är begåvade med ord är ju ingen överraskning"

arrow Melodifestivalen I helgen drar Melodifestivalen igång igen och i årets startfält finns två lärare. Christer Björkman: "Att många lärare skriver musik bör nog bottna i ett intresse för språk och ordets värde." (Kommentarer: 0)

De behöver 220 timmar slöjd under vårterminen

arrow Nyheter Niondeklassarna på Ramsjö skola i Ljusdal behöver 220 timmar slöjd under en termin för att nå upp till skollagens gräns. (Kommentarer: 0)

LR: "Regeringen måste ta Skolverkets signaler på allvar"

arrow Nyheter Skolverket kritiserar i en ny rapport kommunernas styrning av skolan. Metta Fjelkner är också kritisk till resultatet. (Kommentarer: 1)

Läraren Jan-Olov kritiserade sin arbetsplats - fick sparken

arrow Nyheter Jan-Olov Bengtsson fick sluta på Plymouthbrödernas friskola i Långaryd i Halland. Nu berättar han om hur föräldrarna och styrelsen fick in sektvärderingar i skolan. (Kommentarer: 2)

Dubbelt så många utredningar

arrow Diagnoshysterin "En diagnos kan göra mycket för elevens självkänsla. Men utifrån skolans del gör en diagnos egentligen ingen skillnad. Vi måste kunna hantera alla elever." (Kommentarer: 0)

Metta Fjelkner: "De väljer att medvetet missförstå yrkandet"

arrow Avtalsrörelsen Ingela Gardner Sundström går till hårt angrepp mot lärarförbundens yrkanden. Men nu får hon mothugg från Metta Fjelkner. (Kommentarer: 15)
Dokument

Kritik mot IT-utbildning i skolan: "För lite fokus på användning"

arrow Dokument Trots att både EU och den svenska regeringen pekar ut IT som en grundläggande kompetens så upplever många lärare att de saknar kunskaperna. (Kommentarer: 3)