Kritik mot IT-upphandling i Stockholm

Förre gymnasiechefen kritisk till upphandling

Läs mer

Stockholms förre gymnasiechef Per Engback är mycket kritisk till det nya systemet med centraliserad IT-verksamhet.
– Upphandlingen är anpassad till administrationens behov, inte skolans.

I höst går han i pension efter att bland annat har arbetat som lärare i matematik och fysik, rektor för gymnasieskolan Norra Real och som chef för Stockholms kommunala gymnasieskolor.
Enligt Per Engback hade det varit mycket bättre om Stockholms stad istället för att låsa upp sig i ett avtal med Volvo IT, gett alla gymnasieelever en egen laptop.
– Det hade varit en mycket billigare lösning för stan, dessutom pedagogiskt riktig. Till skillnad mot administrationens tjänstemän ska eleverna inte bara använda IT som ett verktyg, de ska också lära sig hur de ska hantera datorer under resterande del av livet. De kan de inte i det nya systemet.
Varför gjorde Stockholm stad en, enligt ditt tycke, så dålig upphandling?
– Jag tror att tjänstemännen som svarade för upphandlingen inte förstått skolans villkor. Det är statsledningskontoret som har skött upphandlingen. Skolan, som har 60 procent av stadens datorer, har haft väldigt lite inflytande på upphandlingen.
– Självklart borde man i första hand ha talat med dem som har flest antal datorer och som är de största användarna. Till och med företrädare för Volvo IT säger, när man pratar med dem, att det här systemet inte passar för skolan. Det som har hänt är väldigt tråkigt för pedagogiken.
Ett av syftena med att standardisera och centralisera IT-verksamheten i Stockholm stad är att på sikt kunna göra sig av med cirka 300 it-tekniker.
– På en gymnasieskola med från 250 datorer och uppåt kan jag inte se att man klarar sig utan en speciell person som tar hand om it-frågorna. Sedan kan man kalla personen it-tekniker eller något annat, säger Per Engback.
– Det går inte att kräva av den pedagogiska personalen att de även ska ta ansvar för elevernas datorer.
Stockholm stads IT-direktör Anette Holm hälsar via medarbetare att hon inte vill kommentera kritiken mot avtalet med Volvo IT.

Mikael Bergling och Fredrik Nejman

Motsättningen mellan centraliserad IT-Enhet och verksamheten ligger i närheten till behoven. Jag som föredetta IT-ansvarig på en gymnasieskola, nu lokalt IT-Stöd har svårt att få gehör för detta då man alltid kan säga att jag talar i egen sak, dock sitter jag på kunskapen i frågan och jag är den som märker av hur lågprioriterad skolan blir i den stora "koncernen" som är det nya uttrycket för kommunal verksamhet i Nyköping. Ja, jag är bitter på att leverera en sämre lärmiljö. En skola kan och därför bör erbjuda snabba flexibla lösningar som i otaliga utredningar och i forskningsresultat visar på resultatförbättringar för elever med inlärningsproblematik. Detta arbete försvåras ju längre från behovet man flyttar befogenheter. Kostnaderna har också mångdubblats vilket man lätt kan påvisa genom budget innan och kostnader efter centraliseringen, oviljan till att göra detta ligger nog, givetvis en åsikt, i höga tjänstemäns prestigeinvestering i centraliseringar.

Alla stockholmare kan erhålla gratis datorer!

2010-10-23 18:26

Alla stockholmare kan erhålla gratis datorer!

71 250 kronor är priset för varje dator i det av Stockholms stad undertecknade IT-avtalet för en femårsperiod från och med i år.

Då ingår 12 500 för datorns driftkostnad under perioden.

En hygglig portabel 11 tums dator med hårdisk kan man köpa för ungefär 2 500 kr. Man får då en lättanvänd praktisk dator med ett bra operativ och grundprogram för detta låga pris.

Det ger 28 elever möjlighet att erhålla en dator, istället för en per elev.

Då man inhandlar 44 000 datorer till detta priset, kan man beräkna hur många som skulle kunna få en dator om man i stället använde sig av en ovanstående 11 tumsdatorer.

Ett enkelt räkneexempel ger följande resultat 28 * 44 000 = 1 230 000.

Över en million elever kan då erhålla datorer ifrån Stockholms stad!

Eftersom det endast finns 80 000 elever så kan alla invånarna i Stockholm erhålla en dator, plus samtliga invånare i kommunerna utanför Stockholm! Tänk dig att uteliggarna kan surfa med sin gratis erhållna dator på "wifi"-ställen i storstadsregionen efter arbete och bostad! Vilken glädje för alla våra kära på ålderdomshemmen som kan hålla kontakt med sina barnbarn och barnbarns barn!

Varför byter och slänger Stockholms stad 44 tusen datorer som står på olika skolor i Stockholmsområdet mot nya? När man kan återanvända dessa och få 88 000 datorer istället? Eller att köpa billigare läsplattor eller små datorer/notebooks så att samtliga 128 000 elever och anställda kan erhålla dessa datorer.

Skrotar man alla bilar när man köper nya?

Slänger man alla läroböcker när man köper nya läroböcker?

Skall vi inte eftersträva ett hållbart samhälle där vi inte slösar med våra resurser utan använder precis bara det vi behöver för att få vardagen att fungera ekonomiskt och praktiskt.

Varför skrives dessa avtal ?

Om man använder "Moln" eller "Cloud" så blir driftkostnaden ännu lägre och programkostnaden närmast obefintlig. För att då körs allt i en gemensam datacentral och då kan man rationalisera och erhålla fördelar med hög pålitlighet och med obefintliga virusproblem.

Priset blir totalt mycket lägre!

Mer information om hur man sparar och blir effektiv finns på http://cloudos.se/

Länk:http://upphandling24.idg.se/2.1062/1.304959/lyft-ut-elevdatorerna

Länk:http://overtalig.blogspot.com/2010/03/skolornas-problem.html

Pedagogisk forskning visar att en nedstrypt arbetsmiljö är helt fel, och en rektor som insåg detta tidigt och vägrade GS-IT. En riktig ledare som tar ansvar och inte är en lydig tjänsteman under politikernas piskor.

http://www.idg.se/2.1085/1.330450/outsourcing-satter-kappar-i-hjulet

Som tur är finns det de som är kritiska och vill förändra bristerna i det nya konceptet.

Synd bara att det är fotfolket som får stå för det.

http://overtalig.blogspot.com/2010/09/tradlost-i-skolorna-ingen-direkt-s...

Agneta, och hur många av dessa synpunkter gick igenom?

SLK har ju en fin gammal tradition av att helt strunta i IT skolfrågor.

Hur kommer det sig att ingen friskola köpt in sig i systemet? De borde stå på kö om GS-IT nu är så fantastiskt och bra.

Nej, det är en usel lösning. Så usel att den tvingas ut.

8 års IKT stagnation är vad ni får.

Men ni chefer gör säkert en fin karriär i Stadshuset.

Vem vet, ni kanske tom. får ett fläskigt jobb hos Volvo IT?

Agneta, och hur många av dessa synpunkter gick igenom?

SLK har ju en fin gammal tradition av att helt strunta i IT skolfrågor.

Hur kommer det sig att ingen friskola köpt in sig i systemet? De borde stå på kö om GS-IT nu är så fantastiskt och bra.

Nej, det är en usel lösning. Så usel att den tvingas ut.

8 års IKT stagnation är vad ni får.

Men ni chefer gör säkert en fin karriär i Stadshuset.

Vem vet, ni kanske tom. får ett fläskigt jobb hos Volvo IT?

Som representant för utbildningsförvaltningens ledning vill jag gärna bidra med en kommentar:

Representanter för skolorna, till exempel rektorer, intendenter och it-tekniker har i samband med upphandlingen tillsammans med stadsledningskontoret och utbildningsförvaltningen i workshop diskuterat skolornas behov och krav. Det har dessutom funnits referensgrupper med kloka och erfarna representanter från de pedagogiska verksamheterna som följt hela upphandlingsförfarandet och införandet.

I workshop och referensgrupp har man diskuterat behov och olika lösningar. Hela tiden har skolorna, förvaltningens ledning och stadsledningskontoret haft elevernas bästa för ögonen. Bland annat har vi velat säkra att datorer och programvaror håller samma standard.

Alla i staden såväl elever som tjänstemän har fått ett basutbud och därutöver har skolorna getts möjlighet att beställa specifika programvaror anpassade för den pedagogiska verksamheten. Stadens krav på standardisering respektive behov hos olika verksamheter, till exempel skola har varit viktiga faktorer i samband med upphandlingen.

För oss inom utbildningsförvaltningens ledning är det viktigt att elever oavsett i vilken skola de går i ges samma förutsättningar. Det gäller naturligtvis också tillgången till datorer.

Eftersom vi sätter eleverna i centrum är det viktigt att så mycket som möjligt av skolpengen går till eleverna. Det betyder att utbildningsförvaltningen och därmed också skolorna måste effektivisera och samordna de administrativa resurserna. Det betyder att skolorna måste samverka sinsemellan vad gäller allt ifrån administration, vaktmästeri till kontaktpersoner gentemot Volvo IT.

Agnetha Styrwoldt-Alfheim
Avdelningschef

Agnetha,
Jag har pratat med en av personerna som satt med på många av de möten du pratar om. Han upplever att ingen av SLKs representanter lyssnade på hans frågor om hur det skulle fungera i skolmiljö, ingen lyssnade på hans frågor. Snarare att han till sist kände sig nertystad. Men det är klart han kanske överdriver. Vad vet jag. Jag vet bara att de allra flesta av de problem han tog upp då har dykt upp i verkligheten. Plus ett ton till.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.

Tufft matteprojekt sneglar på idrotten

arrow Intervju Läraren Gunnar Sjöberg är en av de drivande bakom projektet Umematte.

"Stora skillnader på matematiskt lärande"

arrow Matematikbiennalen Mike Askew berättar om sin syn på det matematiska lärandet.

De för samman Sveriges vägledare på Facebook

arrow Inspiration Ett samtal mellan sju personer födde en idé. Nu har Facebook-gruppen 450 medlemmar.

De vill försvara det svenska språket

arrow Efter jobbet Det började som en privat hemsida - men med ett stort intresse växte Språkförsvaret till ett nätverk.

"Undervisar i det ämne jag själv briljerade i"

arrow Krönika Sara Lövestam skriver om ångesten hon förknippar med idrottslektionerna.

Skolvärlden.se
RSS RSS Facebook Twitter Youtube

Annons

Våldet ökar bland tjejer

arrow Ungdomsvåld Unga tjejer förekommer allt oftare i brottsstatistiken. Både som offer och som förövare. (Kommentarer: 1)

"Fler yrkesutbildningar"

arrow Partiledardebatt Euron var huvudpunkten i Jan Björklunds anförande i partiledardebatten, men han berörde också skolan. (Kommentarer: 0)

Koll på lärare i kultur?

arrow Quiz Testa dina kunskaper eller utmana släktingarna i Skolvärldens frågesport! (Kommentarer: 0)

"Har stor påverkan"

arrow Medias makt Fotografen Bingo Rimér vill införa mediekunskap på schemat. (Kommentarer: 5)

Ställer upp till omval

arrow Lärarnas Riksförbund "Jag har i dag bestämt mig för att tacka ja till att nomineras", säger Metta Fjelkner, ordförande i Lärarnas Riksförbund. (Kommentarer: 10)

Han tar hjälp av Timbuktu

arrow Undervisning Läraren Fredrik Jarny använder musiker som Ebba Grön och Timbuktu i klassrummet. (Kommentarer: 0)

Hjärnforskning + pedagogik = sant

arrow Forskning Skapa en ny vetenskap om lärandet. Det tycker Torkel Klingberg, professor i kognitiv neurovetenskap. (Kommentarer: 1)

Skolvärlden.se vinner pris

arrow Tävling Skolvärlden.se tilldelas Journalistikpriset i tävlingen Svenska Webbpriset 2011. (Kommentarer: 4)

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

arrow Håll dig uppdaterad Prenumerera, så får du det senaste och mest angelägna från Skolvärlden.se i inkorgen varannan vecka. (Kommentarer: 0)

Skolverkets utredning klar: "En rättssäker hantering"

arrow Nyheter Skolverkets utredning kring lärarlegitimationerna klar - men kan komma att få kritik. (Kommentarer: 0)

Lärarcoacher får 5 000 mer

arrow Nyheter Sollentuna Kommun har gett klartecken för att börja rekrytera till de nya karriärstjänsterna. (Kommentarer: 0)

Lärarstudenterna i debattartikel: "Gör om läxan, regeringen"

arrow Nyheter I en debattartikel kritiserar företrädare för lärarstudenterna regeringen för hur man genomfört förra årets reformer. (Kommentarer: 0)

Ansökningar om friskola har halverats: "Jag är förvånad"

arrow Nyheter Preliminär statistik från Skolinspektionen visar på en dramatisk minskning av ansökningar för att starta friskola. (Kommentarer: 0)

Mobbningssamtalen ökar - nu kritiserar Bris skolornas jobb

arrow Nyheter Fler barn hörde av sig till Bris om mobbning under 2011. "Jag tror att det är för att inte skolan har lyckats stoppa mobbningen." (Kommentarer: 0)

Läget stabilt för knivskurna flickan - skolan öppen igen

arrow Nyheter Flickan har opererats och inga känsliga organ är skadade. Skolan försöker så snabbt som möjligt få in eleverna i de vanliga rutinerna. (Kommentarer: 0)

SKL:s Ingela Gardner Sundström får ny kritik för jävsituation

arrow Nyheter Samtidigt som hon ska förhandla mot lärarförbunden så driver Ingela Gardner Sundström en egen friskola. (Kommentarer: 6)
Debatt

"Passa oss så vi inte slänger ut barnet med badvattnet"

arrow Friskoledebatten Tina Acketoft (FP) skriver om friskolan och varför hon tycker den borde finnas kvar. (Kommentarer: 16)

Elevprotest mot vikariebristen

arrow Nyheter Skolorna i Västerås har svårt att få in vikarier via kommunala poolen Bemanningstjänst. (Kommentarer: 1)
Lärarrummet

Tre generationer - ett yrke

arrow Lärarrummet Läraryrket har gått i arv i familjen. Emma Berglund har gått i mamma Kristina och mormor Anna-Lisas fotspår. (Kommentarer: 0)

Regeringen har utsett ledamöter till lärarnas ansvarsnämnd

arrow Nyheter Uppdraget gäller från 1 februari till den 31 januari 2015. Här är namnen på alla ledamöter och ersättare. (Kommentarer: 0)

MP vill täppa igen kryphål: "Man får inte missbruka friskolorna"

arrow Friskolor Miljöpartiet har presenterat förslag på åtgärder för att reglera förskoleverksamheten. (Kommentarer: 0)

Han rasar mot surfplattorna - får mothugg från oppositionen

arrow Nyheter Utbildningsminister Jan Björklund är upprörd över projektet med läsplattor i Sollentuna. Nu får han mothugg från oppositionen. (Kommentarer: 10)

Workshops ska hjälpa lärare lära ut demokrati i skolan

arrow Nyheter Ett metodpaket från Forum för levande historia presenterades på tisdagen. Det är en del i regeringens arbete mot våldsbejakande extremism. (Kommentarer: 0)

Regeringens förslag: Färre skolor ska ta emot fler lärarstudenter

arrow Nyheter Regeringen hoppas bilda en stabil och erfaren handledarkår. Jan Björklund: "Dessutom blir det en karriärmöjlighet för duktiga lärare." (Kommentarer: 5)

Svenskt näringsliv vill skapa en privat utbildning för elitlärare

arrow Nyheter Eva Nisser har fått i uppdrag att utreda en möjlig utbildning. Metta Fjelkner: "Redan idag finns det fler platser än studenter." (Kommentarer: 1)

"Att lärare är begåvade med ord är ju ingen överraskning"

arrow Melodifestivalen I helgen drar Melodifestivalen igång igen och i årets startfält finns två lärare. Christer Björkman: "Att många lärare skriver musik bör nog bottna i ett intresse för språk och ordets värde." (Kommentarer: 0)

De behöver 220 timmar slöjd under vårterminen

arrow Nyheter Niondeklassarna på Ramsjö skola i Ljusdal behöver 220 timmar slöjd under en termin för att nå upp till skollagens gräns. (Kommentarer: 0)

LR: "Regeringen måste ta Skolverkets signaler på allvar"

arrow Nyheter Skolverket kritiserar i en ny rapport kommunernas styrning av skolan. Metta Fjelkner är också kritisk till resultatet. (Kommentarer: 1)

Läraren Jan-Olov kritiserade sin arbetsplats - fick sparken

arrow Nyheter Jan-Olov Bengtsson fick sluta på Plymouthbrödernas friskola i Långaryd i Halland. Nu berättar han om hur föräldrarna och styrelsen fick in sektvärderingar i skolan. (Kommentarer: 2)

Dubbelt så många utredningar

arrow Diagnoshysterin "En diagnos kan göra mycket för elevens självkänsla. Men utifrån skolans del gör en diagnos egentligen ingen skillnad. Vi måste kunna hantera alla elever." (Kommentarer: 0)

Metta Fjelkner: "De väljer att medvetet missförstå yrkandet"

arrow Avtalsrörelsen Ingela Gardner Sundström går till hårt angrepp mot lärarförbundens yrkanden. Men nu får hon mothugg från Metta Fjelkner. (Kommentarer: 15)
Dokument

Kritik mot IT-utbildning i skolan: "För lite fokus på användning"

arrow Dokument Trots att både EU och den svenska regeringen pekar ut IT som en grundläggande kompetens så upplever många lärare att de saknar kunskaperna. (Kommentarer: 3)