Stort behov av fler yrkeslärare
FAKTA/Hög medelålder bland yrkeslärare i Göteborg
Medialärare: 51,6 år
Bygg & anläggning: 58,3 år
El: 56,7 år
Fordon: 54,2 år
Omvårdnad: 55,6 år
Totalt: 53,1 år
Källa: Siffrorna gäller fackligt anslutna yrkeslärare i Göteborg som är medlemmar i Lärarnas Riksförbund eller Lärarförbundet.
Medelåldern bland yrkeslärarna i Göteborg är hög – över 53 år i snitt.
– På skolan jag jobbar kommer över hälften av yrkeslärarna att försvinna inom fem år, säger Mats Sternbring, som sitter i förbundsstyrelsen för Lärarnas Riksförbund.
Svenska mästerskapen i yrkesskicklighet invigdes på Svenska Mässan i Göteborg i dag. Det är fullt ös i lokalerna när de deltagande ungdomarna svetsar, klipper hår, målar, bakar, lackerar, binder blommor… Yrkes-SM pågår i tre dagar och vinnarna har chans att komma med i Yrkeslandslaget och tävla i VM. Bakom tävlingen står staten samt LO och Svenskt Näringsliv. Syftet är att höja statusen på yrkesutbildningarna.
Men det är inte bara ungdomar som ska lockas – det är även ett stort rekryteringsbehov på lärarsidan.
I Göteborg är medelåldern bland yrkeslärarna på gymnasiet 53,1 år. Bland lärarna inom bygg och anläggning är den över 58 år.
– Inom fem-sex år kommer nästan halva kåren i Göteborg att bytas ut, säger Mats Sternbring, lärare på Lindholmens Tekniska Gymnasium och ledamot i Lärarnas Riksförbunds förbundsstyrelse.
Han finns på plats på Yrkes-SM tillsammans med andra medlemmar i Forum för yrkesämnen. Ett stort problem är enligt Sternbring att många skickliga yrkesmän och -kvinnor tvingas gå ner i lön om de sadlar om och blir yrkeslärare.
– Tidigare gick de upp i lön om de blev lärare, i dag får du gå ner om du är snickare eller vvs:are, säger han.
Han vill se krav på lärarlegitimation även för yrkeslärare för att höja statusen och attraktiviteten.
– Yrkeslärarna ska inte behandlas styvmoderligt. Om man utesluter en kategori ämnen från den kvalitetssäkring legitimationen innebär riskerar yrkesämnena att degraderas till andra klassens sysselsättning i skolan.
De för samman Sveriges vägledare på Facebook
Ett samtal mellan sju personer födde en idé. Nu har Facebook-gruppen 450 medlemmar.
De vill försvara det svenska språket
Det började som en privat hemsida - men med ett stort intresse växte Språkförsvaret till ett nätverk.
"Undervisar i det ämne jag själv briljerade i"
Sara Lövestam skriver om ångesten hon förknippar med idrottslektionerna.
Här är alla kluriga krysslösningar från 2011
Klarade du våra kluriga kryss från förra året? Här är lösningarna till samtliga.


I vilket fall gör svenska ungdomar klokt i att börja plugga tyska igen."

Inspiration



























Skriv ny kommentar