Utredningen om lärarleggen är klar
Skolverket har slutfört sin utredning om handläggningen kring lärarlegitimationerna.
Där slår man fast att det hela har gått till på ett rättssäkert sätt.
Efter kritik mot hanteringen av ansökningar för att få lärarlegitimationer så startade Skolverket en utredning.
Nu är den färdig.
Myndigheten slår fast att handläggningen av ansökningarna ”i allt väsentligt har bedrivits på ett rättsäkert och kvalitetssäkert sätt”.
Man har under utredningen bland annat kontrollerat medieuppgifter om tävlingar som de anställda på bemanningsföretaget Proffice fått ha, där den som gjort klart flest registreringar fått en ostbricka i pris.
Utredningen har visat att det har förekommit åtminstone en tävling. Skolverket menar att det är olämpligt, men att det inte går att bevisa att det påverkat kvaliteten på handläggningen.
Utredningen visar också att det har skett en viss felregistrering av ärenden. Av totalt 80 000 ansökningar har det blivit fel med cirka 450 stycken. En del beror på felskrivna ansökningar, skriver man i utredningen.
Gällande de synpunkter på arbetsmiljön som funnits från de anställda på Proffice har man slagit fast att bemanningsföretaget vidtagit åtgärder för att bättra sina rutiner och lovar att fortsätta arbetet.
Likvärdighet nås med statligt ansvar
"Orättvisan och segregationen i svensk skola har ökat sedan början på 1990-talet", skriver lärarstudenten och Vänsterpartisten Rossana Dinamarca.
Därför lyfte Nossebro
Forskaren Bengt Persson avslöjar några slutsatser från den pågående studien av skolfenomenet Nossebro.
Nya boken om sex kan bli hjälp i klassrummet
Pelle Ullholm på RFSU har skrivit en bok som sex som kan användas i sexualundersvisningen.
Lärarna är osynliga i skolornas reklam
Bara 27 av 211 skolor nämner sina lärare som en resurs i sin marknadsföring.
"En koreansk vintersaga"
Läs utrikeskorrespondenten Ola Wongs krönika om det sydkoreanska skolsystemet - där lärarna är vinnare.


Detta är en av de viktigaste uppgifterna man kan ha, skriver DN."


Lärarrummet













































Kommentera artikeln