"Våldsspiralen går att bryta"

Läs mer

Brutaliteten har gått ner i åldrarna och flickor slåss allt mer som pojkar. Men våldet i svenska skolor ökar inte totalt, enligt legitimerade psykologen Christer Olsson.
"Jag är mycket optimistisk inför våra möjligheter att bryta den uppåtgående våldsspiralen om vi hjälps åt", skriver han i sin debattartikel.

  • En 16-årig elev vid en skola i Vetlanda åtalas för försök till dråp, alternativt grov misshandel, sedan han vid ett bråk i matkön högg en jämnårig med kniv i magen och i bröstet.
  • En högstadieelev vid en skola i Munkfors har en längre tid utsatt elever och personal för hot och våld. Nu har skolan kallat in uniformerade Securitasvakter med batong för att patrullera och garantera ordningen på skolan.
  • En 16-årig flicka blev knivskuren av en tolvårig pojke vid en skola i Borås.
  • En flicka vid en skola i Uddevalla misshandlade en kamrat på en skoltoalett. Kamraten fick bland annat en fraktur på näsan.
  • Under slöjdlektionen vid en skola i Malmö satte den tioårige pojken en kniv mot halsen på en klasskamrat och hotade att döda henne.
  • På en skola i Mark blev en rektor slagen medvetslös, av en elev i sjätte klass.

Ovanstående är ett axplock av alla våldsdåd som inträffat på våra skolor under vårterminen 2010. Om jag dessutom skulle lyfta fram våld som utförts av skolelever på fritiden så hade jag kunnat skriva om mord och tortyrliknande handlingar mot andra människor.      
Är det som nu händer något nytt? Har våldet på våra skolor ökat? Efter att under många år ha följt de här frågorna i praktiken och genom undersökningar av olika slag, inte minst Brottsförebyggande rådets, slår jag fast följande:        

  • Våldet, räknat på antalet misshandelsfall, har inte ökat nämnvärt på våra skolor under det senaste decenniet Det har heller inte minskat.  
  • Våldet har blivit brutalare, sparkar liksom tillhyggen, som till exempel knivar, har blivit vanligare.
  • Brutaliteten har gått ned i åldrarna.
  • Flickor slåss alltmer på samma sätt som pojkar.      

Det här handlar om barn-skolelever-tonåringar, vilket inte skall förleda någon att tro att våldsproblematiken i vårt samhälle är störst i dessa åldrar. Men jag är övertygad om, att förändring av uppväxtvillkoren för de ungdomar som riskerar att utföra våldshandlingar, är det säkraste sättet för att på lång sikt att komma åt våldsproblemen i samhället. 
Därför måste vi sätta in all vår kraft mot våldet på alla plan. I första hand tillsammans med och bland våra barn och ungdomar. Det är viktigt att vi äldre lyssnar på de yngre, men ändå vågar vara vuxna som har kontroll och uppsikt över dem i en kärleksfull relation.
Ju mer vi gör för att förhindra enklare former av våld, desto större chans har vi att även förebygga det allvarligare våldet.

Blir övervakade

Svenska skolelever och skolpersonal blir alltmer filmade. På fem år har antalet skolor med tillstånd för kameraövervakning utomhus ökat från 82 till 509 (våren 2010). Denna uppgift finns att hämta på länsstyrelserna som skolorna måste vända sig till för att få kameratillstånd. För att använda kameror inomhus behövs inget tillstånd. Datainspektionen visar på en ökning av antalet inomhuskameror på skolor med mer än 150 procent sedan år 2005.
Om inte den uppåtgående våldsspiralen bryts så kommer vi, förutom kameraövervakning, inom en handfull år låta eleverna passera säkerhetskontroller innan de släpps in i skolans lokaler. Vi får arbeta med metalldetektorer, för att kontrollera elevskåp. Patrullerande vakter blir regel och inte undantag.
Nej, jag är inte speciellt pessimistisk, snarare realistisk. Däremot är jag mycket optimistisk inför våra möjligheter att bryta den uppåtgående våldsspiralen om vi hjälps åt.
Vi vet att familjen har en mycket stor betydelse för barns utveckling. Bra relationer inom familjen är en grundförutsättning för att barnet senare i livet ska lyckas skapa bra relationer till andra människor. Samtidigt vet vi att barn föds in i olika villkor. Alla barn får inte med automatik en möjlighet till goda föräldrabindningar.
Jag ser ingen annan lösning än att vuxna människor, i dessa barns närmiljö, hjälper till att bygga positiva sociala relationer. Det är klart att ett sådant engagemang kostar tid och arbete. Det finns inga genvägar. Men det kan mycket väl innebära något mycket positivt också för den som utför det.
Frågan är vad som läggs in i begreppet livskvalité. Skolans uppgift är att vara lärande och att utveckla barn i demokratiska värderingar. Den kan påverka elever i rätt riktning så att de senare i livet kan fatta bra beslut.

Känner sig maktlösa

Grunden för detta är att skolans psykosociala arbetsklimat fungerar. Många elever känner sig maktlösa. De har inget inflytande över sin situation. Då kan våld vara ett enkelt sätt att skaffa sig makt och uppmärksamhet.
När makthavare, oavsett politiskt block, talar om den svenska skolan, så ska den bli Europas bästa. Ibland världens bästa. Samtidigt har kommuner under de senaste åren sparat genom att minska på antalet skolkuratorer, speciallärare, skolvärdar och annan skolpersonal. Den personal som är kvar får en allt svårare arbetssituation.
Är Jan Björklund eller den som blir skolminister efter höstens val medveten om att dessa insparade medel på dagens konto kommer vi att få betala tiofalt, kanske hundrafalt, för i morgon, om vi inte ändrar inriktning och satsar på de elever som mest behöver det.
Jag drömmer om en skola där varje elev får ta ansvar för sina egna handlingar inom ramen för en ständigt pågående träning i konfliktlösning, som också innehåller personutveckling för skolpersonal och involvering av föräldrar. I min vision finns också en skola som ger varje elev uppmärksamhet, respekt och som har förmåga att förmedla framtidshopp till sina elever. Trots allt är det mer attraktivt att vara nyttig än att vara kriminell!

Christer Olsson, leg. psykolog, Ljungskile.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.

Tufft matteprojekt sneglar på idrotten

arrow Intervju Läraren Gunnar Sjöberg är en av de drivande bakom projektet Umematte.

"Stora skillnader på matematiskt lärande"

arrow Matematikbiennalen Mike Askew berättar om sin syn på det matematiska lärandet.

De för samman Sveriges vägledare på Facebook

arrow Inspiration Ett samtal mellan sju personer födde en idé. Nu har Facebook-gruppen 450 medlemmar.

De vill försvara det svenska språket

arrow Efter jobbet Det började som en privat hemsida - men med ett stort intresse växte Språkförsvaret till ett nätverk.

"Undervisar i det ämne jag själv briljerade i"

arrow Krönika Sara Lövestam skriver om ångesten hon förknippar med idrottslektionerna.

Skolvärlden.se
RSS RSS Facebook Twitter Youtube

Annons

Våldet ökar bland tjejer

arrow Ungdomsvåld Unga tjejer förekommer allt oftare i brottsstatistiken. Både som offer och som förövare. (Kommentarer: 1)

Vill ha fler yrkesutbildningar

arrow Partiledardebatt Euron var huvudpunkten i Jan Björklunds anförande i partiledardebatten, men han berörde också skolan. (Kommentarer: 0)

Koll på lärare i kultur?

arrow Quiz Testa dina kunskaper eller utmana släktingarna i Skolvärldens frågesport! (Kommentarer: 0)

"Har stor påverkan"

arrow Medias makt Fotografen Bingo Rimér vill införa mediekunskap på schemat. (Kommentarer: 5)

Ställer upp till omval

arrow Lärarnas Riksförbund "Jag har i dag bestämt mig för att tacka ja till att nomineras", säger Metta Fjelkner, ordförande i Lärarnas Riksförbund. (Kommentarer: 10)

Han tar hjälp av Timbuktu

arrow Undervisning Läraren Fredrik Jarny använder musiker som Ebba Grön och Timbuktu i klassrummet. (Kommentarer: 0)

Hjärnforskning + pedagogik = sant

arrow Forskning Skapa en ny vetenskap om lärandet. Det tycker Torkel Klingberg, professor i kognitiv neurovetenskap. (Kommentarer: 1)

Skolvärlden.se vinner pris

arrow Tävling Skolvärlden.se tilldelas Journalistikpriset i tävlingen Svenska Webbpriset 2011. (Kommentarer: 4)

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

arrow Håll dig uppdaterad Prenumerera, så får du det senaste och mest angelägna från Skolvärlden.se i inkorgen varannan vecka. (Kommentarer: 0)

Lärarcoacher får 5 000 mer

arrow Nyheter Sollentuna Kommun har gett klartecken för att börja rekrytera till de nya karriärstjänsterna. (Kommentarer: 0)

Skolverkets egen utredning sågas: "Det kan vara jäv"

arrow Nyheter Soppan kring lärarlegitimationerna fortsätter. Professor: "Problemet här är framför allt frågan om opartiskhet." (Kommentarer: 1)

Lärarstudenterna i debattartikel: "Gör om läxan, regeringen"

arrow Nyheter I en debattartikel kritiserar företrädare för lärarstudenterna regeringen för hur man genomfört förra årets reformer. (Kommentarer: 0)

Ansökningar om friskola har halverats: "Jag är förvånad"

arrow Nyheter Preliminär statistik från Skolinspektionen visar på en dramatisk minskning av ansökningar för att starta friskola. (Kommentarer: 0)

Mobbningssamtalen ökar - nu kritiserar Bris skolornas jobb

arrow Nyheter Fler barn hörde av sig till Bris om mobbning under 2011. "Jag tror att det är för att inte skolan har lyckats stoppa mobbningen." (Kommentarer: 0)

Läget stabilt för knivskurna flickan - skolan öppen igen

arrow Nyheter Flickan har opererats och inga känsliga organ är skadade. Skolan försöker så snabbt som möjligt få in eleverna i de vanliga rutinerna. (Kommentarer: 0)

SKL:s Ingela Gardner Sundström får ny kritik för jävsituation

arrow Nyheter Samtidigt som hon ska förhandla mot lärarförbunden så driver Ingela Gardner Sundström en egen friskola. (Kommentarer: 6)
Debatt

"Passa oss så vi inte slänger ut barnet med badvattnet"

arrow Friskoledebatten Tina Acketoft (FP) skriver om friskolan och varför hon tycker den borde finnas kvar. (Kommentarer: 16)

Elevprotest mot vikariebristen

arrow Nyheter Skolorna i Västerås har svårt att få in vikarier via kommunala poolen Bemanningstjänst. (Kommentarer: 1)
Lärarrummet

Tre generationer - ett yrke

arrow Lärarrummet Läraryrket har gått i arv i familjen. Emma Berglund har gått i mamma Kristina och mormor Anna-Lisas fotspår. (Kommentarer: 0)

Regeringen har utsett ledamöter till lärarnas ansvarsnämnd

arrow Nyheter Uppdraget gäller från 1 februari till den 31 januari 2015. Här är namnen på alla ledamöter och ersättare. (Kommentarer: 0)

MP vill täppa igen kryphål: "Man får inte missbruka friskolorna"

arrow Friskolor Miljöpartiet har presenterat förslag på åtgärder för att reglera förskoleverksamheten. (Kommentarer: 0)

Han rasar mot surfplattorna - får mothugg från oppositionen

arrow Nyheter Utbildningsminister Jan Björklund är upprörd över projektet med läsplattor i Sollentuna. Nu får han mothugg från oppositionen. (Kommentarer: 10)

Workshops ska hjälpa lärare lära ut demokrati i skolan

arrow Nyheter Ett metodpaket från Forum för levande historia presenterades på tisdagen. Det är en del i regeringens arbete mot våldsbejakande extremism. (Kommentarer: 0)

Regeringens förslag: Färre skolor ska ta emot fler lärarstudenter

arrow Nyheter Regeringen hoppas bilda en stabil och erfaren handledarkår. Jan Björklund: "Dessutom blir det en karriärmöjlighet för duktiga lärare." (Kommentarer: 5)

Svenskt näringsliv vill skapa en privat utbildning för elitlärare

arrow Nyheter Eva Nisser har fått i uppdrag att utreda en möjlig utbildning. Metta Fjelkner: "Redan idag finns det fler platser än studenter." (Kommentarer: 1)

"Att lärare är begåvade med ord är ju ingen överraskning"

arrow Melodifestivalen I helgen drar Melodifestivalen igång igen och i årets startfält finns två lärare. Christer Björkman: "Att många lärare skriver musik bör nog bottna i ett intresse för språk och ordets värde." (Kommentarer: 0)

De behöver 220 timmar slöjd under vårterminen

arrow Nyheter Niondeklassarna på Ramsjö skola i Ljusdal behöver 220 timmar slöjd under en termin för att nå upp till skollagens gräns. (Kommentarer: 0)

LR: "Regeringen måste ta Skolverkets signaler på allvar"

arrow Nyheter Skolverket kritiserar i en ny rapport kommunernas styrning av skolan. Metta Fjelkner är också kritisk till resultatet. (Kommentarer: 1)

Läraren Jan-Olov kritiserade sin arbetsplats - fick sparken

arrow Nyheter Jan-Olov Bengtsson fick sluta på Plymouthbrödernas friskola i Långaryd i Halland. Nu berättar han om hur föräldrarna och styrelsen fick in sektvärderingar i skolan. (Kommentarer: 2)

Dubbelt så många utredningar

arrow Diagnoshysterin "En diagnos kan göra mycket för elevens självkänsla. Men utifrån skolans del gör en diagnos egentligen ingen skillnad. Vi måste kunna hantera alla elever." (Kommentarer: 0)

Metta Fjelkner: "De väljer att medvetet missförstå yrkandet"

arrow Avtalsrörelsen Ingela Gardner Sundström går till hårt angrepp mot lärarförbundens yrkanden. Men nu får hon mothugg från Metta Fjelkner. (Kommentarer: 15)
Dokument

Kritik mot IT-utbildning i skolan: "För lite fokus på användning"

arrow Dokument Trots att både EU och den svenska regeringen pekar ut IT som en grundläggande kompetens så upplever många lärare att de saknar kunskaperna. (Kommentarer: 3)