Även i Haninge kommun kan lärare komma att bedömas av elever.
Gymnasienämnden utreder frågan och på en grundskola har frivilliga utvärderingsformulär redan delats ut.
- Jag är inte negativ till någon form av utvärdering av undervisningen, säger Kersti Hansell, grundskolechef för årskurs 6-9.
I Malmö och Sollentuna kommer lärare, som Skolvärlden.se tidigare rapporterat, att betygssättas av sina elever.
I Haninge väcktes tanken att utvärdera lärare på gymnasiet av elever under ett ungdomsfullmäktige. Gymnasienämnden bestämde sig för att jobba vidare med förslaget.
- Uppdraget är att titta på vilka erfarenheter som finns i Malmö och i vår danska vänort Ishøj, som jobbar med elevutvärderingar av lärare. Förslaget ska presenteras för gymnasienämnden i maj. Men det finns i dag inte något beslut om att genomföra något, säger Mats Öhlin, chef för utbildningsförvaltningen i Haninge kommun.
I fjol togs också ett formulär för att betygssätta lärare fram för grundskoleeleverna. Det initierades av kommunens dåvarande grundskolechef för årskurs 6-9, Peter Fredriksson (numera skolchef i Sollentuna).
Betygsdokumentet delades vid starten av höstterminen ut till samtliga lärare på Brandbergsskolan.
- Vi använder det inte på något strukturerat sätt. De av lärarna som vill får använda det, säger skolans rektor Susanne Englund.
Haninges nya grundskolechef för åk 6-9, Kersti Hansell, säger att frågan om utvärderingsdokumentet ska upp i kommunens skolutvecklingsgrupp i slutet av mars.
- Där kommer vi att diskutera och klargöra hur det är tänkt, säger hon och fortsätter:
- Jag är inte negativ till någon form av utvärdering av undervisningen. Jag skulle vilja att vi diskuterade frågeställningarna innan. Allt vi gör handlar om att säkerställa att undervisningen är bra.
Lärarnas Riksförbunds kommunombud Anders Wilhelmsson i Haninge delar Sollentunalärarnas farhågor om att en betygssättning kan användas vid lönesättning.
- Vem ska ha hand om blanketten? Kommer den komma till skolledningen eller ska den stanna hos läraren? Det är inte eleverna som ska sätta våra löner, säger han.
- Vi tycker inte att det här är en framkomlig väg. Lärare gör redan utvärderingar av undervisningen tillsammans med sina elever.