Utbildningsminister Jan Björklund reagerar starkt mot projektet med surfplattor i Sollentuna.
- Jag blir oerhört provocerad när kommunala företrädare anser att böcker tillhör forntiden, säger han till Dagens Nyheter.
Nu får ministern mothugg av oppositionen.
Sollentuna kommun ska ersätta de traditionella skolböckerna och ska 2013 ha försett alla elever med surfplattor och datorer.
Det har retat upp utbildningsminister Jan Björklund (FP).
- Jag studsade till när jag läser tidningen. Jag har inga invändningar mot att man använder datorer tidigt. Men om man tänker ersätta böckerna fullt ut med digitala hjälpmedel, då är man fel ute, säger han till Dagens Nyheter.
Han hänvisar till läroplanen som beskriver hur viktigt det är att läsa böcker.
- Böckerna har en självklar plats i skolan och nationella prov skrivs för hand. Jag förutsätter att de inte helt fullföljer det de säger, då är det Skolinspektionen som får ingripa, säger Jan Björklund till tidningen.
Mikael Damberg (S) tycker att utbildningsministern är bakåtsträvande i sina uttalanden om surfplattor och skolor som lämnar de tryckta läromedlen.
– Sverige behöver en IT-strategi för skolan både för lärarnas jobb och för elevernas skull. Lärarna behöver bra digitala plattformar för att lätta på det administrativa trycket och eleverna har rätt till en digital kompetens som blir en nyckelkompetens i framtiden.
Damberg ser den digitala utvecklingen som självklar även på det pedagogiska området och är oroad:
– Det är tråkigt om Sverige ska backa in i framtiden. Nu krävs ett tydligt ledarskap av utbildningsministern och en offensiv politik på det här området.